Sinclair ZX Spectrum

Někdy v roce 1987 jsem začala moooooc toužit po osmibiťáku. Jenže  v té době byl pro mě "gumák" naprosto nedostupný. Tak jsem se rozhodla, že si ho spáchám sama. Využila jsem konstrukce ing. Juříka z přílohy mikroelektroniky AR 1988. Dnes to lze vidět jako zoufalý čin. Jo, takový byl komunismus. Shánění obvodů bylo docela problematické. Takže jsou uvnitř různé náhrady, je to skutečně RVHP - teslácké, ruské, dederónské obvody, většinou ALS a srdcem je Zilog Z80.

Klávesnice je z Tesly Jihlava - typ pro μP Ondra. Tu jsem propisotem a matným lakem přepsala na ZX. Plošňák je univerzální, použit hlavně pro rozvod napájení. Každé TTL-ko s keramickým kondenzátorem, občas nějaký tantal, má to docela dobrý odběr (asi 4A) a dost to tedy hřeje. Propojování obvodů celého μP je po vzoru velkých počítačů - zde lakovaným drátem ø 0,5 mm - změť drátů. Krabice je z nařezaných bílých umakartových destiček, nastříkaných na černo.

"OS" se zavádí na začátku práce po zapnutí z kazetopáskové paměti - na rozdíl od "gumáka" není zadrátován v Eprom-ce. Výhodou bylo to, že jej bylo možné modifikovat, znám a mám několik verzí, včetně počeštěných. Takže ve dvou 74188 je jen "loader". Ty jsem programovala na koleně, bit po bitu nastavit bajt a vypálit a dokola, bez možnosti "undelete" (PROM).

Zdroj je 5V/5A s tyristorovou proudovou pojistkou.

původní návod: strana 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

moje schéma: 1 2 3 4 5 6 7 8 9  

Můj programátor 74188 a z tohoto listingu jsem programovala loader: 1 2 3 4

V celé své kráse....

Po sundání vrchního krytu    Tady je Z80-ka, nad ní není osazen 8255 (někam jsem si ho půjčila)....    krystalem řízené hodiny, původně to bylo jen c RC článku, hrozně to plavalo, jak se to ohřívalo....        Paměti mě tenkrát stály 1000 Kčs, brrrr... celých 64K !!!

Tady je vidět to zadrátování....        šílená práce s tím byla..    šílená práce s tím byla..    šílená práce s tím byla...

Zdroj 5V/5A zpředu    Zdroj 5V/5A zboku

Zdroj:

 

zpět na hlavní stranu